Minust

Looma tervis – tähtis nii sulle kui su lemmikule

Toitmine määrab, kuidas kulgeb teie koera elu. Õigest toitumisest sõltub, kas kutsikast kasvab terve koer. Täiskasvanud koera valesti söötes võime rikkuda tema tervise ja üldise heaolu. Sama põhimõtet tuleb järgida ka kasside puhul. Õige toitumisega saame ennetada haigusi, pikendada eluiga ning anda loomale elurõõmu heast tervisest.
koer

Koerad

Kuidas saada aru, kas toit, mida koerale antakse, on piisavalt kvaliteetne ja sisaldab kõiki eluks vajalikke toitaineid. Selleks uurige oma koera tervislikke näitajaid.

 • Koera kõrvad peavad olema puhtad. See tähendab, et kõrva sisenahk peab olema puhta heleroosa tooniga. Sinna ei tohi koguneda mustust. Kõrv ei tohi punetada!
 • Silmad ei tohi vett joosta ning olla rähmas. Kui seda esineb harva, mõtelge, mida on koerale hiljuti tavapärasest erinevat pakutud. Kui aga silmad on pidevalt vees, on ilmselgelt tegemist ärritusega, mis tuleneb valest toidust.
 • Uurige koera nahka. See ei tohi punetada, vaid peab olema heleroosa nagu kõrvaski. Nahal ei tohi esineda punne, kärnasid, löövet ega mädakoldeid.
 • Koera hingeõhk ei tohi haiseda. Halb lõhn näitab, et mao happesus on paigast ära. Selline protsess tekitab hambakivi ning pelgalt hammaste harjamisega probleemile lahendust ei saa.
 • Kvaliteetse toidu puhul puhastuvad pärakupaunad iseenesest (v.a mõned tõud, kellel on geneetiline eelsoodumus). Kehva toidu korral koguneb sekreet paunadesse ning tekitab loomale vaevusi, mille sümptomid on päraku lakkumine ning tagumiku nn mööda maad lohistamine, võib eralduda ebameeldivat haisu.
 • Hinnake kehakaalu, karvkatet ja selle läiget, üldist elurõõmu ja tahtmist liikuda ning mängida.

Kui leiate, et teie koeral on eelmainitud punktides vajakajäämisi, näitab see, et praeguse toidu koostises ei pruugi olla piisavas koguses toitaineid ning tuleks tõsiselt mõtelda toidu vahetamise peale (olgu selleks siis kuivtoit või konserv).
Olles ise labradoride kasvataja, olen käinud läbi kadalipu, leidmaks oma koertele sobivat kuivtoitu. Proovides mitmeid, leidsin, et minu kenneli jaoks on kõige sobivam Bona Ventura kuivtoit. Usaldust äratas firma üle 25-aastane kogemus, mille jooksul on välja töötatud naturaalne ning tasakaalustatud toit. Samuti oli määravaks, et Bona Ventura kuivtoidus on kõrge lihasisaldus (60-70%). Ning mis põhiline – nimetatud toidus ei ole kasutatud sünteetilisi värv- ja maitseaineid ning vitamiine. Oluline on, et vitamiinid on saadud tõelistest toiduainetest, mitte laboritöö tulemusena, sest kehal on sünteetiliste vitamiinide omistamine raskendatud ning need võivad toita hoopistükkis kasvajalisi rakke ning need vohama panna, mille tulemuseks on kasvajate teke. Samuti võivad süsteetilised ained põhjustada allergiaid ning muid tervisehäireid.
Toetudes oma heale kogemusele, julgen soovitada Bona Ventura toitusid, konserve ja maiuseid ka oma klientidele Minu Koer loomapoes Tabasalus. Tooksin alljärgnevalt mõningad näited elust enesest, kus koera tervis teda regulaarselt Bona Venturaga toites on märgatavalt paranenud.

 • Chow-chow on tõug, kelle eripäraks on vesised silmad. Võin väita, et kõik chow chow’d, kes on antud probleemiga meie poole pöördunud, on Bona Venturat süües sellele lahenduse leidnud.
 • Tihti satub meie juurde erinevaid spanjeleid, kellel muresid nii silmade, kõrvade kui ka pärakupaunadega. Esimesele kahele murele oleme leidnud 100% lahendused Bona Ventura toiduga. Kuna pärakupaunade liigseks täitumiseks on paljudel spanjelitel geneetiline soodumus, oleme nende koerte puhul, kes pole sellest täielikult vabanenud, saavutanud, et nad peavad paunakesi harvemini tühjendamas käima.
 • Lahenduse oleme leidnud koertele, kes on pikka aega võidelnud nahaprobleemidega neid tulutult antibiootikumidega ravides.
 • Süües Bona Venturat on lahti saadud keskmises astmes hambakivist ca 1,5 kuuga muud ravi kasutamata.
 • Paljude koerte karvaprobleemidele (tuhm karv, kõõm, aastaringne karvaajamine) on jällegi lahendus leitud meie toiduga.

Kassid

Esimene indikaator, et teie kass sööb toitu, mis talle ei sobi, on karvakadu meelekohtadest, samuti tihedalt esinevad naha-, põie-, kõhuprobleemid.
Järjekordselt julgen soovitada Bona Venturat toetudes isiklikule kogemusele. Enne selle toidu avastamist kulusid meie kassi tihedatele arstikülastustele päris korralikud summad. Ravisime erinevaid nahapõletikke ja pissimise probleeme. Saime pidevalt antibiootikumiravi, kuid tulemused olid lühiajalised. Kõik see lõppes ca 4 aastat tagasi, kui hakkasime kasutama Bona Venturat. Siiani pole vaja olnud peale vaktsineerimise arsti juurde minna.

Britta Puusepp
Kennel Royal Brown
Minu Koer Loomapood